لزوم تشکیل کمیته حمایتی جهت پرداخت خسارت های قطعه سازان

http://jsshco.com/ » لزوم تشکیل کمیته حمایتی جهت پرداخت خسارت های قطعه سازان

لزوم تشکیل کمیته حمایتی جهت پرداخت خسارت های قطعه سازان

به گزارش خبر خودرو، عضو انجمن قطعه سازان در خصوص وضعیت قطعه سازانی که در قراردادهای جوینت ونچر مشارکت دارند اظهار داشت : از میان تقریبا 100 شرکت قطعه ساز داوطلب، حدود 70 شرکت موفق به اخذ قرارداد برای مشارکت در قراردادهای جوینت ونچر شدند و نقشه های طراحی و ساخت قالب ها را دریافت کرده و شروع به سرمایه گذاری های کلان در این بخش نمودند.

به گزارش خبر خودرو، عضو انجمن قطعه سازان در خصوص وضعیت قطعه سازانی که در قراردادهای جوینت ونچر مشارکت دارند اظهار داشت : از میان تقریبا 100 شرکت قطعه ساز داوطلب، حدود 70 شرکت موفق به اخذ قرارداد برای مشارکت در قراردادهای جوینت ونچر شدند و نقشه های طراحی و ساخت قالب ها را دریافت کرده و شروع به سرمایه گذاری های کلان در این بخش نمودند.
رضا رضایی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : بخش عمده قالب های خودرو 301 ساخته شد و 40 درصد توافق اولیه داخلی سازی این خودرو انجام گرفت و قرار بود از ابتدای سال 2019 این خودرو به تولید انبوه برسد همچنین بخشی از قطعات خودروهای 2008 و 208 نیز ساخته شد.
وی تاکید کرد : در دنیا روال بر این است که در چنین شرایطی خودروسازان هزینه قالب ها و ابزارآلات خاص قطعه سازان را تقبل می کنند اما متاسفانه این اتفاق در کشور رخ نداد و با وجود همه مشکلات کلیه هزینه ها توسط قطعه سازان تامین شد.
وی اظهار داشت : متاسفانه به جهت تشدید تحریم ها در سال های 91 و 92 آسیب های بسیار جدی بر پیکر صنعت قطعه سازی کشور وارد شد و در مقطعی تولید حتی به کمتر از نصف کاهش یافت و این در حالی بود که آن زمان قطعه سازان از همه نظر شرایط بهتری نسبت به امروز داشتند.
رضایی در ادامه با اشاره به آسیب های وارده به قطعه سازان در پی تحریم ها گفت : خروج شرکای خارجی از ایران ضربه مضاعفی بر پیکر قطعه سازانی است که در دوره قبل تحریم ها ، ضعیف شده بودند و جبران این ضربه کار بسیار سختی است. امیدواریم شرایط به گونه ای رقم بخورد که خودروسازان خارجی پای کار بایستند و اگر هم دست از مشارکت کشیدند توسط تضامین موجود در قراردادها خسارت های قطعه سازان پرداخت شود.
رضایی با اشاره به لزوم تشکیل کمیته حمایتی برای دریافت خسارت ها توسط قطعه سازان ، تاکید کرد : برای جبران زیان هایی که به قطعه سازان وارد شده است و برای کمک به قطعه سازان جهت رفع مشکلات اقتصادی باید کمیته حمایتی تشکیل شود تا قطعه سازان بتوانند مطالبات خود را طبق آنچه که گفته می شود در قراردادها قید شده است دریافت نمایند و بتوانند پس از تحریم ها باز هم روی پای خود بایستند.
وی تاکید کرد : چنانچه کلیه شرکت های خارجی از ایران خارج شوند این بار به پشتوانه انتقال دانش و کسب مهارت های لازم توسط مهندسین همچنین فناوری روز قطعه سازی ها ، نسبت به دوره قبل تحریم ها توانمندی قطعه سازان بیشتر است به طوریکه توانمندی تولید خودروهایی که قطعات عمده آنها ساخته شده است مانند پژو 301 و همچنین خودروهایی مانند دنا پلاس و پژو 207 با کیفیت بهتر و قیمت مناسب تر وجود دارد.
وی در پایان گفت : چنانچه هدف مشخصی تعریف و برنامه ریزی های لازم برای رسیدن به آن هدف انجام شود و تجهیزات لازم برای برنامه ها فراهم شود همچنین استراتژی مناسب برای اجرای برنامه ها اتخاذ شود و همکاری و همدلی بین گروه های مختلف وجود داشته باشد و خودروسازان مانند دوره قبل قطعه سازان را تنها نگذارند این دوره تحریم ها با دوره قبل تفاوت زیادی خواهد داشت.